Potřebujete pomoc?

VOLEJTE: 211 155 505

Právnička Aneta Krulcová: Pomáháme ženám, kterým bylo odepřeno odškodnění za nucenou sterilizaci

Featured Image

Aneta Krulcová, advokátní koncipientka z advokátní kanceláře Dentons, se v rozhovoru pro ROMEA TV v příspěvku během diskuze Poslední šance podělila o zkušenosti z poskytování právní pomoci ženám postiženým nucenou sterilizací. Krulcová, jejíž kancelář spolupracuje s Ligou lidských práv v rámci pro bono služeb, zdůraznila, že advokáti se do procesu zapojují až po neúspěchu žádosti na Ministerstvu zdravotnictví.

„Naše role začíná ve fázi soudního řízení, kdy podáváme správní žalobu na Ministerstvo zdravotnictví poté, co žadatelky neuspějí. Snažíme se soud přesvědčit, že rozhodnutí ministerstva bylo nezákonné, a pokud je soudem zrušeno, ministerstvo musí žádost znovu posoudit a odškodnění přiznat,“ vysvětlila Krulcová.

Kamera: František Bikár, redaktorka: Jarmila Balážová

Krulcová představila dva konkrétní případy žen, které advokátní kancelář zastupovala. V prvním případě se jim podařilo přesvědčit soud, že pouhý formální dokument, kterým měla žadatelka údajně sterilizaci odsouhlasit, nestačil. „Klientka nebyla řádně informována o povaze zákroku, jeho důsledcích ani alternativách,“ zdůraznila Krulcová. Ministerstvo zdravotnictví nakonec na základě soudního rozhodnutí odškodnění přiznalo.

Druhý případ stále probíhá, přičemž klientka podstoupila sterilizaci během porodu ukončeného císařským řezem. „Klientka měla za to, že podepisuje souhlas s anestezií, nikoli se sterilizací. Její souhlas, poskytnutý během porodu, nelze považovat za platný ani svobodný,“ uvedla Krulcová.

Podle advokátky ministerstvo často vykládá odškodňovací zákon v neprospěch žadatelek. „Z naší zkušenosti je paragraf, který upřesňuje, co je považováno za protiprávní sterilizaci, ministerstvem vykládán v rozporu s účelem zákona,“ uvedla Krulcová. Tento výklad se podle ní odchyluje od skutečného smyslu zákona, což ženám komplikuje dosažení spravedlnosti.